Aparatura kontrolno-pomiarowa
Jest 6 produktów.
Elektroda epoksydowa do pomiaru Rx AQUA ADELTRX05
![]() |
Termin realizacji zamówienia 15-30 dni roboczych Zapraszamy do kontaktu z działem BOK |
Kontroler AQUA AE START+
![]() |
Model 1 dostępny z magazynu 2-3 dni robocze W przypadku braku produktu w magazynie czas realizacji 15-30 dni roboczych |
Aparatura kontrolno-pomiarowa a procesy produkcyjne
Zakłady produkcyjne to miejsca, w których za zamkniętymi drzwiami toczy się walka o to, żeby dostarczyć konsumentom urządzenia najwyższej jakości. Rosnące wymagania klientów stawiają przed producentami coraz wyższe wyzwania i zmuszają do stosowania bardziej zaawansowanych technologii i procesów produkcyjnych. Wszystkie te procesy mają bardzo precyzyjnie określone warunki w jakich mają być przeprowadzone. Zapewnienie odpowiednich warunków bez wsparcia urządzeń elektronicznych jest w zasadzie niemożliwe, dlatego z pomocą przychodzą różnego rodzaju kontrolery, mierniki, przetworniki i inne urządzenia zwane aparaturą kontrolno-pomiarową.
Aparatura kontrolno-pomiarowa co to jest?
Aparatura kontrolna (kontrolno-pomiarowa) to zespół urządzeń mających za zadanie kontrolę parametrów pracy podczas całego procesu produkcyjnego, informowania o zaistniałych nieprawidłowościach oraz bardzo często korektę tych parametrów. Zasada działania takiego układu opiera się na kontrolerze, który dokonuje pomiaru określonego parametru i w razie nieprawidłowości steruje elementami wykonawczymi w taki sposób, żeby przywrócić pożądane parametry kontrolowanego medium. Aparatura kontrolna zazwyczaj wykorzystywana jest do cieczy i gazów.
Aparatura kontrolno-pomiarowa – nieograniczone możliwości
Układy, w których wykorzystuje się aparaturę kontrolną, można rozbudowywać dowolnie bez większych ograniczeń. Często w oparciu o te urządzenia buduje się skomplikowane układy automatyki.
Kontrola parametrów cieczy w oparciu o aparaturę kontrolno-pomiarową
W wielu gałęziach przemysłu to właśnie ciecze wymagają stałej kontroli i regulacji parametrów roztworów roboczych. Wykorzystuje się do tego celu mniej lub bardziej skomplikowane układy. W takich układach zazwyczaj stosowane są:
- cele pomiarowe do sond montowane na obejściu rurociągu, uchwyty montażowe montowane w rurociągu bądź uchwyty zanurzeniowe do montażu sond w zbiorniku na znacznej głębokości,
- sondy pomiarowe z tworzywa sztucznego lub szklane do pomiaru pH, REDOX (RX), przewodności elektrycznej (CD) , chloru (Cl)
- kontrolery (zwane też miernikami lub regulatorami) mogące regulować pracę: jednego parametru cieczy (pH, Rx, CD, Cl), dwóch parametrów cieczy (pH + Rx, pH + CD, pH + Cl) lub trzech parametrów (pH + Rx + Cl),
- różnych elementów wykonawczych, np. pomp dozujących.
Najprostsze układy służące do kontroli tylko jednego parametru cieczy zbudowane są z sondy pomiarowej i elementu wykonawczego jakim może być np. pompa dozująca AQUA HC151+ PHRX. Sonda mierzy wartość pH roztworu roboczego, a pompa w zależności od wartości pH dozuje odpowiedni środek chemiczny.
Kontrolery pomiarowe – przykładowe zastosowanie
Możemy również taki układ zbudować poprzez zastosowanie sondy pomiarowej wraz z kontrolerem np. AQUA ADES1PHRX + element wykonawczy. Wtedy to kontroler steruje pracą elementu wykonawczego.
Czasami zachodzi potrzeba kontroli i regulacji więcej niż jednego parametru roztworu. W takich sytuacjach wystarczy zastosować urządzenie dwu- lub trójparametrowe. Do takiego kontrolera podłączamy dwie lub trzy sondy pomiarowe i w efekcie jedno urządzenie reguluje dwa lub trzy parametry.
Kontroler to urządzenia o wielu możliwościach. Oprócz wejścia na sondę pomiarową posiadają (w zależności od ilości obsługiwanych parametrów):
- dwa, cztery lub sześć wyjść przekaźnikowych,
- jedno, dwa lub trzy wyjścia mA ,
- jedno, dwa lub trzy wejścia czujnika poziomu,
- wejście na czujnik temperatury PT100,
- wyjście alarmowe.
Zastosowanie i konfiguracja aparatury kontrolno-pomiarowej
Aparatura kontrolna jest powszechnie wykorzystywana w wielu zakładach przemysłowych i ośrodkach użyteczności publicznej. Wśród nich do najpopularniejszych należą obiegi wody osmotycznej, linie galwaniczne, malarnie proszkowe, baseny kąpielowe bez względu na wielkość obiektu, instalacje akwarystyczne, laboratoria, zakłady przetwórstwa spożywczego i inne.
Konfigurując układ aparatury kontrolno-pomiarowej w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym jaki parametr będziemy chcieli kontrolować i jakie mamy wymagania co do funkcjonalności urządzenia – czy ma być to prosty układ czy układ z dodatkowymi funkcjami. Następnie wybieramy sondę pomiarową w odpowiednim wykonaniu materiałowym, zakresie pracy oraz sposób jej montażu, a do tego – odpowiednią celę pomiarową. Do układu dopasowujemy odpowiedni model kontrolera w zależności od miejsca montażu. Mając te urządzenia pozostaje już tylko udać się na miejsce montażu, zamontować wszystkie elementy zgodnie z przeznaczeniem, kalibracja sond pomiarowych, podłączenie pozostałych niezbędnych urządzeń do kontrolera, np. czujnika temperatury, zaprogramowanie i uruchomienie układu.
W przypadku pytań lub wątpliwości co do prawidłowej konfiguracji układu aparatury kontrolnej zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00.