Filtry narurowe

Filtry narurowe | Pompyhydrofory.pl

Aktywne filtry

Woda źródłem życia

Badania naukowe dowodzą, że woda jest jednym z najważniejszych składników organizmu człowieka. Dostarczana jest ona bezpośrednio, jako składnik różnego rodzaju napojów oraz pożywienia. Stanowi około 60% masy ciała, dlatego odpowiednia jej jakość jest bardzo istotna.

W codziennym życiu niemal stale korzystamy z wody. Wodę wykorzystuje się do utrzymania czystości, do celów rekreacyjnych, w gospodarstwach rolniczych, na cele przeciwpożarowe, rekreacyjne itp. Woda to również bardzo ważny składnik funkcjonowania każdego zakładu przemysłowego.

Niezależnie od tego do jakiego celu woda jest wykorzystywana, niemal zawsze wymaga ona odpowiedniego przygotowania zwanego uzdatnianiem wody. Pod nazwą uzdatnianie wody kryje się bardzo dużo skomplikowanych procesów. Jednym z nich jest wstępne jej oczyszczanie poprzez filtrację mechaniczną.

Filtracja mechaniczna w oparciu o filtry narurowe

Jednym z podstawowych i powszechnie stosowanych sposobów wstępnego oczyszczania wody jest zastosowanie obudów filtracyjnych wraz z odpowiednimi wkładami filtracyjnymi. Taki zespół filtracyjny bardzo często zwany jest filtrami narurowymi, dlatego, że rzeczywiście montuje się go na rurociągu. W zależności od przeznaczenie filtrowanej wody filtry narurowe mogą być zamontowane na wejściu wody do budynku, w punktach pośrednich lub bezpośrednio przed punktami czerpalnymi. Bez względu na przeznaczenie wody w każdej instalacji powinien się znaleźć taki filtr.

Filtry narurowe – bogata oferta urządzeń

Pod pojęciem filtry narurowe kryje się zazwyczaj zespół urządzeń filtracyjnych składających się z obudowy filtracyjnej, wkładu filtracyjnego oraz akcesoriów takich jak klucz do obudowy czy uchwyt montażowy.

W wielu przypadkach zastosowanie pojedynczego filtra narurowego jest niewystarczające, dlatego montuje się cały zestaw filtracyjny składający się z 2-3, a nawet kilku obudów filtracyjnych wyposażonych w różne wkłady. Wśród najczęściej stosowanych wkładów filtracyjnych należy wymienić wkłady siatkowe, wkłady ze sznurka polipropylenowego, wkłady polipropylenowe popularnie zwane „piankowymi”, wkłady węglowe, wkłady zmiękczające, demineralizujące itd.

Oferta filtrów narurowych dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Pierwsza grupa to bardzo małe urządzenia służące do filtracji wody zasilającej niewielkie aparaty laboratoryjne, np. AQUA MINI lub AQUA MICRO. Kolejna to trochę większe filtry narurowe mające zastosowanie np. przy wstępnym oczyszczaniu wody do małych myjek ciśnieniowych lub jako filtracja wstępna przed urządzeniami domowymi typu pralka, zmywarka. Mowa tutaj o urządzeniach takich jak AQUA NET, AQUACAL. Następna grupa filtrów narurowych to urządzenia stosowane głównie w mieszkaniach, domach jednorodzinny oraz w instalacjach o niewielkim zapotrzebowaniu na wodę. Najlepszym rozwiązaniem do takich instalacji będą filtry narurowe z płukaniem wstecznym AQUA AP-PRO oraz obudowy filtracyjne AQUA FP3 z odpowiednimi wkładami filtracyjnymi.

W instalacjach o większym zapotrzebowaniu na wodę doskonale sprawdzają się obudowy filtracyjne powszechnie zwane Big Blue, a u nas AQUA BIG. Jako jedyna firma na rynku posiadamy w ofercie obudowy filtracyjne AQUA BIG o długości 30” i dedykowane do nich wkłady filtracyjne o podwyższonym przepływie. Przy największych przepływach stosujemy największe obudowy filtracyjne typu BIG ONE. Pomimo tego, że są to duże filtry posiadające stelaż  i montowane są na nóżkach do posadzki w dalszym ciągu nazywane są filtrami narurowymi.

Oddzielną grupą filtrów narurowych są urządzenia przeznaczone do filtracji wody gorącej, np. AQUA FO3. Dzięki zastosowaniu mosiężnej głowicy, klosza z TROGAMIDU oraz wkładu siatkowego ze stali nierdzewnej możemy filtrować wodę o maksymalnej temperaturze +80°C przy maksymalnym ciśnieniu 12 bar.

Filtry narurowe dobór urządzeń 

Przy doborze odpowiedniego filtra narurowego trzeba zadać sobie podstawowe pytanie z jakich zanieczyszczeń ten filtr ma oczyszczać wodę. Zastosowanie odpowiedniego wkładu filtracyjnego ma tutaj kluczowe znaczenie. Po wyborze odpowiedniego wkładu filtracyjnego, stopnia filtracji (wielkość zatrzymywanych cząstek stałych) należy zapoznać się z parametrami technicznymi wkładu filtracyjnego, a ściślej mówiąc z deklaracją producenta co do przepływu jaki jesteśmy w stanie uzyskać przy odpowiedniej różnicy ciśnień. W przypadku montażu zespołu filtrów narurowych przepływem miarodajnym jest najmniejszy przepływ spośród wszystkich zamontowanych wkładów filtracyjnych. Należy pamiętać, że nawet nowy i prawidłowo pracujący wkład filtracyjny generuje pewne opory przepływu.

Po tym etapie przechodzimy do doboru odpowiedniej obudowy filtracyjnej i ewentualnych akcesoriów takich jak klucze ułatwiające wymianę wkładów filtracyjnych lub uchwytu do montażu filtra narurowego do ściany.

W przypadku wątpliwości związanych z odpowiednim doborem systemu filtracyjnego zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy są do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00.