Pompy wielostopniowe

Kategoria ta obejmuje szeroką grupę pomp wielostopniowych, które stosowane są głównie w komercyjnych aplikacjach, procesach przemysłowych. To także specjalistyczne pompy przemysłowe o szerokich możliwościach stosowania.

Aktywne filtry

Pompy powierzchniowe wielostopniowe

Powierzchniowe pompy wielostopniowe to bardzo powszechny typ pompy wykorzystywany najczęściej w systemach hydroforowych oraz systemach nawadniania. Znajdują również szerokie zastosowanie w instalacjach przemysłowych takich jak obiegi wody technologicznej, systemy ppoż. lub jako integralne części maszyn produkcyjnych lub myjek przemysłowych. Pompy powierzchniowe występują w dwóch wariantach montażowych – jako pompy poziome lub pionowe.

Pompy wielostopniowe – cechy konstrukcyjne

Konstrukcja pomp wielostopniowych jest stosunkowo prosta i opiera się o szeregowy układ kilku lub nawet kilkunastu wirników umieszczonych w tzw. dyfuzorach i zamontowanych na wspólnym wale napędowym połączonym z silnikiem elektrycznym. W zdecydowanej większości wał napędowy jest integralną częścią silnika, jednak w niektórych pompach część hydrauliczna i silnik elektryczny mogą być osobnymi elementami połączonymi ze sobą poprzez sprzęgło.

Hydroforowe pompy wielostopniowe 

Zasada działania hydroforowej pompy wielostopniowej bazuje na ogólnej zasadzie działania pomp wirowych i sile odśrodkowej w nich generowanych. Układ obracających się wirników nadaje przepływającej cieczy coraz większą energię kinetyczną, która wytwarza również wzrost ciśnienia pompowanego medium. Przepływ cieczy poprzez kolejne wirniki powoduje generowanie dodatkowej energii i kolejne podbicie ciśnienia. Dyfuzory, w których znajdują się wirniki, stabilizują i ukierunkowują przepływ w pomie od króćca ssawnego po wylot tłoczny.

Oprócz rozróżnienia między konstrukcją poziomą oraz pionową pompy wielostopniowej występują również wersje samossące.

Pompy wielostopniowe – wykonanie materiałowe 

Pompy wielostopniowe dostępne są w różnych wariantach materiałowych. Najbardziej popularne modele do zastosowania domowego najczęściej posiadają korpus hydrauliczny wykonany ze stali nierdzewnej AISI 304, natomiast wirniki i dyfuzory wykonane z tworzywa sztucznego tzw. technopolimeru, który jest mieszanką włókna węglowego oraz żywicy epoksydowej. Oprócz tego dostępne są również wykonania całościowe w stali nierdzewnej lub żeliwie.  

Gdzie sprawdzi się pompa wielostopniowa?

Wielostopniowe pompy hydroforowe przeznaczone są głównie do wody czystej bez zanieczyszczeń , o temperaturze nie przekraczającej +80°C (dotyczy to podstawowych wersji pomp). Dopuszczalne jest również zastosowanie tego typu urządzeń do pompowania mieszanki wodno-glikolowej nie przekraczającej stężenia 30%. W przypadku innych cieczy należy skonsultować dobór pompy wielostopniowej z działem technicznym.

Zadaniem głównym hydroforowych pomp wielostopniowych jest dostarczenie wody i podbicie jego ciśnienia względem tego jakie panuje u jej źródła. Najczęściej mowa tu o podnoszeniu ciśnienia w domach i gospodarstwach, gdy źródłem jest sieć wodociągowa lub zbiornik albo studnia.

Proces doboru pompy wielostopniowej – klucz do sprawnego działania całego systemu

Przy wyborze pompy wielostopniowej należy określić przede wszystkim ciśnienie jakie chcemy, aby generowała pompa (np. ciśnienie instalacji, ciśnienie nabijane do zbiornika hydroforowego ) oraz orientacyjną wydajność pompy (np. deklarowana wydajność studni, ilość wody nadpływającej do zbiornika lub zapotrzebowanie instalacji nawadniającej). Określone parametry ciśnienia i wydajności pompy dają nam tzw. punkt pracy pompy, na podstawie którego wybierzemy pompę wielostopniową.

Każda pompa posiada swoją charakterystykę hydrauliczną, która określa maksymalne parametry pompy (tzn. krzywa pokazująca maksymalne ciśnienie przy minimalnym przepływie oraz maksymalny przepływ przy minimalnym ciśnieniu). Z uwagi na charakter konstrukcyjny pompy wielostopniowej, staramy się wybrać model, który spełni nasz punkt pracy mniej więcej pośrodku charakterystyki (inaczej mówiąc nasz pompa powinna być nieco przewymiarowana w stosunku do wymagań instalacji). Pozwoli to na działanie pompy w optymalnych parametrach i wysokiej sprawności, co przełoży się na niskie koszty eksploatacji i bezawaryjność pracy.

W ofercie posiadamy bardzo bogaty wachlarz producentów pomp wielostopniowych takich jak: Lowara, Nocchi, Ebara, Calpeda, Speroni, Stairs, Pedrollo i innych. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem na naszym sklepie pompyhydrofory.pl lub kontaktu z naszym Działem Technicznym w celu doboru odpowiedniego urządzenia.