Pompy do ścieków

Kategoria obejmuje popularne pompy zatapialne, przeznaczone do pompowania ścieków bytowych, przemysłowych, wody deszczowej, wody brudnej. Do pompowania wody brudnej zawierającej np. cząstki włókniste stosowane są pompy ściekowe wyposażone w specjalny nóż tnący - rozdrabniacz.

Aktywne filtry

Ścieki

Zanim przejdziemy do pomp ściekowych, musimy dowiedzieć się co kryje się pod nazwą ścieki? Pod tym pojęciem znajduje się szeroka gama cieczy bardzo mocno zbliżonych do wody. Posiadają one różne właściwości chemiczne. Mogą to być takie media jak: odpady przemysłowe pomieszane z wodą, komunalne, wody deszczowe. Jest to medium posiadające niekończące się różnego rodzaju ciała stałe o zróżnicowanym składzie chemicznym. 

Pompy do ścieków 

Pompy do ścieków są to zaprojektowane jednostki, bardzo dobrze uszczelnione, składające się z zestawu pompowego oraz zintegrowanego silnika, które mogą pracować pod powierzchnią ścieków. Zatapialne pompy do ścieków w porównaniu ogólnym do pomp powierzchniowych, poziomych czy pionowych posiadają bardzo łatwą instalację oraz niewielką powierzchnię.   

Czym charakteryzują się pompy do ścieków?

Przy wyborze pompy zatapialnej szczególnie musimy wziąć pod uwagę aspekt jakim jest środowisko pracy pompy do ścieków. Ścieki charakteryzują się dużą gamą zanieczyszczeń. Pojawiają się często w nich ciała stałe przekraczające 8 mm czy nawet ciała włókniste, które są prawdziwą zmorą dla dużej ilości rodzajów wirników znajdujących się w pompach. 

Uwzględniając okoliczności pracy, pompy zatapialnej do ścieków powinny wyróżniać się się dużą odpornością na różnego typu warunki, w jakich muszą przebywać oraz pracować. Pompy ściekowe są wykonane najczęściej z żeliwa i stali. Są to materiały twarde, ciężko ścierne, a co najważniejsze odporne na korozje. Pompa do ścieków charakteryzuje się również wyższą wydajnością i lepszymi właściwościami technicznymi. Ścieki przez swoją konsystencją oraz ciała stałe są trudniejsze do podnoszenia i pompowania.

Elementy konstrukcji pomp ściekowych

W ściekach pojawia się problem z błotnistymi pozostałościami i grubymi ciałami stałymi, których średnica musi być koniecznie zmniejszona, zanim trafi do kanalizacji. Zabieg zmniejszenia ciał stałych prowadzi rozdrabniacz, który jest stosowany przed wirnikiem pompy do ścieków, ma on za zadanie, jak sama nazwa wskazuje, rozdrobnić ciała stałe na mniejsze elementy, zanim trafią do wirnika i dalej do rurociągu. Często rolę rozdrabniacza zastępuje też sam wirnik.  

W pompach do ścieków możemy spotkać kilka rodzajów wirników.

Wirnik typu VORTEX. Jest to wirnik wielokanałowy otwarty. Jego praca opiera się na cofniętym działaniu w znacznej odległości od korpusu pompy ściekowej. Dzięki takiemu zastosowaniu duża część ścieku, a zwłaszcza ciała stałe, nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu. 

Wirnik kanałowy zamknięty. Dzięki zastosowaniu tego typu wirnika możemy uzyskać wysokie osiągi oraz duży wolny przelot medium. Wirnik zamknięty stosuje się w pompach ściekowych, gdy medium zawiera niewielkie ciała stałe. 

Wirnik jednokanałowy otwarty. Konstrukcja tego typu wirnika umożliwia osiągnięcie wysokich parametrów pracy pompy do ścieków oraz pozwala na pompowanie cieczy z zanieczyszczeniami o większym rozmiarze. Duży wolny przelot niweluje możliwość zatkania się pompy. 

 Wirnik jednokanałowy z dodatkiem tnącym (chopper). Są to specjalne wirniki jednokanałowe takie same jak opisane wyżej. Wirnik jednokanałowy tnący wyróżniają ostre krawędzie tnące. Mechanizm ten rozcina tylko część ciał stałych, szczególnie tych, które mogą spowodować zablokowanie pompy ściekowej. Takimi ciałami stałymi mogą być: ręczniki papierowe, ciała włókniste (chusteczki wszelkiego rodzaju), szmatki, pozostałości po mopie i inne. 

Pompy ściekowe w sklepie online

Oferta naszego sklepu pompyhydrofory.pl obejmuje szeroki asortyment pomp zatapialnych do ścieków zróżnicowanych pod względem zastosowania, wykonania, rozmiaru, a także osiąganych parametrów. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi modelami pomp, a w przypadku pytań lub wątpliwości – kontaktu z nami.