Pompy do szlamu

Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 1 722,00 zł - 6 706,00 zł

Aktywne filtry

Pompy do szlamu

Pompy do szlamu to grupa pomp głównie zatapialnych o konstrukcji pozwalającej na pompowanie cieczy o większej gęstości niż woda. Mowa tu o wszelkiego rodzaju osadach, szlamach, gnojowicach lub mocno zanieczyszczonych wodach.

Co decyduje o wyborze właściwej pompy szlamowej?

Aby odpowiednio wybrać pompę szlamową, należy przede wszystkim określić jaki rodzaj cieczy mamy do pompowania. Określamy czy szlam/ciecz jest w formie płynnej lub półpłynnej uwodnionej, czy zawiera zanieczyszczenia stałe (np. kamienie, liście, kawałki gałęzi itp.). W przypadku szlamów pochodzenia przemysłowego należy określić czy występują jakieś zanieczyszczenia ropopochodne lub chemiczne.

Powyższe informacje wpływają na wybór odpowiedniej pompy szlamowej. Większa gęstość cieczy wymusza zastosowanie pompy o mocniejszym silniku w stosunku do takiej samej pompy dedykowanej dla wody. W przypadku występowania zanieczyszczeń stałych pompa szlamowa powinna mieć zdolność ich swobodnego przelotu przez komorę hydrauliczną wirnika. A sam wirnik powinien mieć odpowiednią konstrukcję, np. wirnik kanałowy lub vortex. Jeżeli pojawiają się zanieczyszczenia w formie trawy, słomy lub liści, warto się również zastanowić nad zastosowaniem pompy z systemem tnącym lub rozdrabniającym.

Pompy z agitatorem

Jeżeli osad/szlam, który chcemy wypompować, osadza się na dnie zbiornika (zjawisko sedymentacji) rozwiązaniem może być pompa z tzw. agitatorem, który pełni funkcję mieszadła przed wlotem do pompy. Wzbudza zalegający szlam z dna i miesza go z otaczającą wodą w trakcie pompowania. 

Konstrukcja pomp do szlamu

Konstrukcja pomp szlamowych jest praktycznie taka sama jak w przypadku pomp dedykowanych do ścieków, w wielu przypadkach są to te same pompy. Jednak biorąc pod uwagę opisane powyżej czynniki często pompa dedykowana do ścieków musi być przewymiarowana, jeżeli chcemy ją zastosować do medium bardziej gęstego.

Pompy dedykowane do gęstych ściegów lub szlamów to konstrukcje oparte na pompie zatapialnej z bocznym wylotem tłocznym. Do takich substancji nie stosuje się pomp o wylocie tłocznym w górnej części pompy (pompy z chłodzeniem pompowaną cieczą – pompy odwodnieniowe). Boczny wylot tłoczny w pompach szlamowych podyktowany jest skróceniem kontaktu cieczy z hydrauliką pompy do minimum. Umożliwia wyrzucenie w możliwie najszybszy sposób zanieczyszczeń znajdujących się pompowanym medium z korpusu hydraulicznego pompy, aby zapobiegać ewentualnemu zatkaniu

Wykonanie materiałowe pomp szlamowych

Pompy do szlamów zazwyczaj wykonane są z żeliwa, jednak występują również wersje ze stali nierdzewnej lub wersje mieszane, gdzie obudowa silnika jest ze stali, a korpus z żeliwa. W zależności od zastosowanej mocy silnika mogą być to pompy z zasilaniem 230V lub 400V oraz w wariantach z wbudowanym wyłącznikiem pływakowym (wersje jednofazowe). W większości pompy szlamowe dedykowane do substancji o podwyższonej gęstości posiadają również fabryczne zabezpieczenia termiczne silnika, które chronią przed przegrzaniem, a w rezultacie przed uszkodzeniem pompy. 

Pompy szlamowe w ofercie sklepu

Szeroka gama oferowanych pomp pozwoli na dopasowanie odpowiedniego producenta oraz modelu pompy szlamowej do różnego rodzaju ścieków, szlamów lub gnojowic. W ofercie posiadamy pompy do szlamów marki Proril, Poldae, Cesspit, Sulzer, Jung oraz wiele innych. W celu przygotowania indywidualnej oferty zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym.