Membrany do zbiorników

Aktywne filtry

Membrana do zbiornika, zwana również workiem lub przeponą, to kluczowy element zbiornika hydroforowego odpowiadający za regulację ciśnienia oraz bezpieczne magazynowanie wody oddzielając ją od ścian zbiornika.

Do czego służy membrana w zbiorniki hydroforowym?

Membrany do zbiorników hydroforowych pełnią rolę tzw. separatora wewnątrz zbiornika. Między membraną a ściankami zbiornika znajduje się powietrze (lub gaz). W momencie, gdy ciecz jest pompowana do zbiornika hydroforowego, gumowy worek rozciąga się, jednocześnie wyciskając powietrze oraz zwiększając ciśnienie. Membrana do zbiornika chroni pompę przed częstym załączaniem lub wyłączaniem. Dzięki temu pompy pracują bardziej równomiernie i wydajnie, co może znacznie przedłużyć ich żywotność. Membrany do zbiorników hydroforowych odpowiadają także za zachowanie jakości cieczy, co jest szczególnie ważne w przypadku wykorzystywania zbiorników do magazynowania wody pitnej.

Wykonanie materiałowe membrany do zbiornika

Dostępne na rynku membrany do zbiorników wykonane są z elastycznych materiałów dostosowanych do kontaktu z wodą pitną. Często jest to guma EPDM. Materiał ten wyróżnia się trwałością, elastycznością oraz szczelnością, co doskonale sprawdza się w przypadku zarówno magazynowania wody pitnej, jak i innego rodzaju medium.

Jak wymienić membranę w zbiorniku?

Membrany w zbiornikach są elementem trwałym, zdarza się jednak, że mogą ulec uszkodzeniu. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o regularnej kontroli zbiorników przeponowych i membran do zbiorników, która jest kluczowa dla ich trwałości i efektywności oraz pozwala uniknąć nieoczekiwanych awarii.

Wymiana membrany w zbiorniku przeponowym nie jest procesem skomplikowanym, wymaga jednak ostrożności i dokładności. Proces wymiany może różnić się w zależności od modelu zbiornika. Przeponę (membranę do zbiornika) należy dobrać do pojemności oraz modelu posiadanego zbiornika.

Przed rozpoczęciem wymiany membrany, należy odłączyć pompę hydroforową, opróżnić zbiornik i odłączyć go od instalacji wodociągowej. Następnie przystępujemy do demontażu flanszy i nakrętki mocującej przeponę – ten krok umożliwi wyciągnięcie starej membrany. Warto również przejrzeć wnętrze zbiornika i wykluczyć ewentualne uszkodzenia (np. korozja). Kolejnym krokiem jest zamocowanie nowej membrany w zbiorniku hydroforowym (odwrotny sposób jak przy demontażu), po czym przywrócić połączenie zbiornika do instalacji.

Membrany do zbiorników w naszym sklepie

W naszym sklepie dostępna jest szeroka gama membran do zbiorników hydroforowych polskich producentów: Wimest, Hydro-Vacuum (membrany do zbiorników pionowych ZBOS i zbiorników poziomych ZBOL) oraz producentów włoskich: membrany do zbiorników ze stali nierdzewnej Elbi, zbiorników Nocchi innych. Przepony dostępne są do zbiorników o różnej pojemności. Zalecamy wykorzystywanie wyłącznie oryginalnych membran dedykowanych do konkretnych modeli zbiorników, dobieranych na podstawie informacji o producencie, modelu oraz pojemności zbiornika hydroforowego.