Zestawy hydroforowe

Aktywne filtry

Zestaw hydroforowy

Głównymi podzespołami w zestawie hydroforowym jest pompa oraz zbiornik hydroforowy. Do kolejnych elementów w podstawowym zestawie zalicza się wyłącznik ciśnieniowy oraz wąż antywibracyjny i manometr. Każdy z tych elementów pełni swoją rolę.

Zbiornik hydroforowy

Zbiornik ciśnieniowy w zestawie hydroforowym sprawuje trzy funkcje. Magazynuje wodę i dostarcza wodę pod ciśnieniem, gdy pompa nie pracuje. Tworzy rezerwę wody, dzięki czemu pompa uruchamia się i wyłącza rzadziej, co wydłuża jej żywotność. Ponadto zapewnia rezerwę wody do wykorzystania w okresach największego zapotrzebowania. Wśród zbiorników wykorzystywanych w zestawach hydroforowych możemy wyróżnić zbiorniki przeponowe lub zbiorniki ocynkowane.

Zbiornik przeponowy hydroforowy

Zbiorniki przeponowe zawierają wewnątrz elastyczną membranę. Ma ona za zadanie oddzielenie wody lub płynu od powietrza. Gdy pompa napełnia zbiornik, spręża powietrze, co zapewnia ciśnienie umożliwiające wypchnięcie płynu w razie potrzeby. Zbiorniki te bez odpowiedniego zabezpieczenia nie powinny być montowane na świeżym powietrzu. Nie są one odporne na warunki atmosferyczne, może zachodzić perforacja powłoki lakierniczej.

Zbiornik ocynkowany hydroforowy

Zbiorniki ocynkowane nie zawierają przepony. Medium ma bezpośrednio kontakt z powietrzem. Zbiorniki hydroforowe ocynkowane wiążą się z częstszą kontrolą ciśnienia w zbiorniku. Wynika to z faktu, że poduszka powietrzna zlokalizowana w górnej części zbiornika, ma bezpośredni kontakt z wodą. Powietrze z wodą miesza się, przez co ciśnienie w zbiorniku z czasem się zmniejsza. Wśród zalet zbiornika możemy wymienić odporność na wilgoć oraz inne warunki atmosferyczne. Dzięki temu nie ulegają one tak szybko degradacji.

Pompa hydroforowa

Drugim najważniejszym podzespołem jest pompa hydroforowa. Jest ona dobierana w zależności od wymaganego zapotrzebowania na wydajność i ciśnienie. Do zestawów hydroforowych dedykowane są pompy samozasysające lub normalnie ssące (pracujące na napływie).

Inne elementy zestawu hydroforowego

Dodatkowo w skład zestawu hydroforowego wchodzi manometr, wskazujący ciśnienie w zbiorniku, wąż antywibracyjny, który łączy zbiornik z pompą. Ostatnim elementem jest wyłącznik ciśnieniowy, odpowiedzialny za sterowanie pompą w systemie.

Jak działa system?

Przy pierwszej instalacji zbiornika lub przy uruchomieniu pompy, zbiornik hydroforowy jest prawie lub całkiem pusty. Powietrze wewnątrz zbiornika jest zazwyczaj wstępnie ładowane do określonego poziomu ciśnienia, który jest określany na podstawie pożądanego zakresu ciśnienia w układzie.

Następnie aktywowana jest pompa. Kiedy w układzie występuje zapotrzebowanie na wodę lub płyn (np. odkręcasz kran lub urządzenie wodne), ciśnienie w zestawie hydroforowym spada poniżej określonego zadanego poziomu. Spadek ciśnienia jest wykrywany przez przełącznik ciśnienia, który jest zwykle podłączony do pompy.

Po wykryciu spadku ciśnienia wyłącznik ciśnieniowy uruchamia pompę. Pompa zaczyna pracować i zaczyna napełniać zbiornik ciśnieniowy wodą lub płynem. W miarę napełniania zbiornika powietrze wewnątrz zbiornika zostaje skompresowane, ponieważ nie ma dokąd uciec.

Gdy pompa kontynuuje pracę, napełnia zbiornik ciśnieniowy i spręża znajdujące się w nim powietrze. Ta kompresja zwiększa ciśnienie w zbiorniku. Pompa pracuje, aż osiągnie ustaloną górną granicę ciśnienia, która jest również ustawiana za pomocą wyłącznika ciśnieniowego.

Po napełnieniu zbiornika ciśnieniowego wodą lub płynem pod ciśnieniem zestaw hydroforowy jest gotowy do dostarczania wody lub płynu do podłączonych urządzeń. Zbiornik ciśnieniowy działa jak bufor, zapewniając stabilne i stałe źródło ciśnienia. Kiedy odkręcasz kran lub używasz wody w systemie, ciśnienie w zbiorniku wypycha wodę, zapewniając ciągły i równomierny przepływ.

W miarę zamykania kranu lub zmniejszania się zapotrzebowania na wodę, ciśnienie w układzie zaczyna rosnąć. Po osiągnięciu ustawionego górnego limitu ciśnienia, wyłącznik ciśnieniowy sygnalizuje zatrzymanie pompy. Pompa znajduje się teraz w trybie gotowości i jest gotowa do ponownego uruchomienia, gdy ciśnienie spadnie.

Oferta zestawów hydroforowych

Zestawy hydroforowe są stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w domowych instalacjach wodnych, procesach przemysłowych, nawadnianiu rolnictwa i budynkach komercyjnych.

W naszej ofercie znajdziesz wiele zestawów hydroforowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Większość z nich mamy dostępnych bezpośrednio na magazynie. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub bezpośredniego w naszym biurze. Dział Techniczny z przyjemnością odpowie na każde pytanie oraz dobierze zestaw dopasowany pod Twoją instalację.